نوروزی: لزوم بازنگری در قانون وکالت/ نوع گزینش، توبیخ و حضور وکلا در دادگاه‌ها باید اصلاح شود

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر بازنگری در قانون وکالت، گفت: نوع گزینش و حضور وکلا در دادگاه‌ها، تنبیه‌ و توبیخ‌های وکلا و دادگاه انتظامی وکلا مسائلی قابل تامل و اصلاح است.
 

لزوم بازنگری در قانون وکالت/ نوع گزینش، توبیخ و حضور وکلا در دادگاه‌ها باید اصلاح شود

حسن نوروزی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح اصلاح قانون وکالت و لزوم تغییر در نحوه پذیرش کارآموزان وکالت، گفت: لایحه جامع وکالت از مدت‌ها پیش در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مطرح بود، لایحه مذکور جهت اصلاح قانون وکالت در دستور کار کمیسیون قرار داشت اما به اصرار مسئولان کانون وکلا و تعدادی از نمایندگان حقوق‌دانان این لایحه از دستور کار مجلس خارج و اصلاح قانون وکالت مصوب ۱۳۱۳ در دستور کار کمیسیون قرار گرفت.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هم‌اکنون کانون وکلا و مشاوران قوه قضاییه می‌توانند آزمون‌های ورودی خود را به شیوه گذشته برگزار و نیروی انسانی لازم را جذب کند، تصریح کرد: معتقد به انجام اصلاحاتی در نوع جذب وکلا هستم زیرا قانون وکالت نیاز به بازخوانی و بازنگری در زمینه‌های مختلف دارد.

وی افزود: نوع گزینش وکلا از اهمیت بسیار برخوردار است که باید اصلاح شود هر چند نوع گزینش مشاوران قوه قضاییه هم ایراداتی دارد که نیازمند بازنگری است؛ البته نوع حضور وکلا در دادگاه‌ها، تنبیه‌ها و توبیخ‌های وکلا و دادگاه انتظامی وکلا مسائلی قابل تامل است.

نوروزی معتقد است: جامعه وکلا باید افراد کارشناس و خبره‌ای را تشکیل دهند زیرا اظهار نظر و حمایت آنها در تصمیم‌گیری های قضایی موثر است، در حقیقت اصلاح قانون وکالت علاوه بر استقلال جامعه وکلا در زمینه‌های دیگر هم مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: نمایندگان بنابر اصرار و درخواست های مسئولان اجرایی در این بخش و حقودانان و نمایندگان جامعه وکلا از پرداختن به لایحه جامع وکالت دست کشیدند و با تشکیل کمیته پنج نفره اصلاح قانون مصوب ۱۳۱۳ را در دستور کار خود قرار دادند./پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *