دکتر ارفع نیا: عدم استقلال وکیل به عدالت قضایی ضربه می زند

بهشید ارفع نیا در گفت با خبرنگار پایگاه خبری اخبار وکالت راجع به احتمال برگزاری آزمون مرکز امور مشاوران قوه قضائیه گفت: برگزاری این آزمون صرفاً از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۳ و در مدت ۵ ساله‌ای که در قانون پیش بینی شده بود قانونی بود و بعد از به صورت غیر قانونی برگزار شد و تنها جایی که به این موضوع اعتراض کرد کانون وکلا بود.
عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز خاطر نشان کرد: با استناد به قسمتی از برنامه ششم توسعه امسوولین این مرکز قصد دارند دوباره آزمون برگزار کنند. درحالی که برنامه ششم به رعایت سهمیه‌ها اشاره کرده است نه اینکه مجوز برگزاری آزمون باشد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در بدو تاسیس مرکز امور مشاوران قرار نبود به کسانی جذب می‌شوند وکیل اظلاق شود بلکه عنوان ایشان «مشاور حقوقی» بود اما درحال حاضر به گونه‌ای شده جامعه و مردم نمی‌توانند فرق بین این دو نهاد را تشخیص دهند.
این حقوقدان افزود: در حالی این دو گروه از لحاظ علمی و آموزشی و کارآموزی و اختبار و تعلیمات اخلاقی با هم متفاوت هستند؛ این افراد حق تبلیغات دارند و مردم نمی‌توانند فرق وکیل از مشاور حقوقی  را تشخیص دهند. متاسفانه‌ این افراد شانی برای وکیل قائل نیستند و تبلیغات خود را حتی در کف خیابان هم می‌چسبانند.
او بیان کرد: قرار بود این مشاوران حق الوکاله کمتری از وکلای دادگستری بگیرند اما فعلا شاهد هستیم که گا‌ها حق الوکاله هایی به مراتب بیشتر از وکلای کانون وکلا دریفات می کنند.
ارفع نیا گفت: وکیلی که قصد دفاع از حق مردم را دارد نباید زیر مجموعه نهادی باشد که قاضی هم جز آن است. مشاوران موضوع ماده ۱۸۷ تحت نظر‌‌ قوه قضاییه هستند و نمی‌تواند مستقل باشند. استقلال وکیل به منظور دفاع از حقوق مردم است. این مساله به عدالت قضایی ضربه می‌زند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *