تاملی بر شیوه اعمال مجازات توبیخ با درج در مجله کانون وکلا؛مرتضی شیخ الاسلامی

تاملی بر شیوه اعمال مجازات توبیخ با درج در مجله کانون وکلا
و نقد رویه حاضر در برخی کانون ها

مجله، نشریه ای است که برای روشن کردن افکار مردم در زمینه های مختلف اجتماعی، سیاسی، علمی، فنی یا ادبی و ترقی دادن سطح معلومات مردم و نشر اخبار و اطلاعات و مطالب عام المنفعه و انتقاد و اصلاح اندیشه در امور عمومی، به طور منظم و در زمان معینی منتشر می شود». اولین ارزش و اهمیت مجله، ظاهر آن، مانند : عکسهای رنگی، کیفیت کاغذ، تصویر پردازی استادانه و استفاده از رنگ و…. است که کل این مجموعه در صفحه آرایی گنجانده می شود. نشریه دارای شناسنامه می باشد. سردبیر، اعضای تحریریه، مدیر اجرایی، مدیر چاپ وعناوین دیگر در یک نشریه فعالیت می نمایند و نشریه با قیمت پشت جلد مانند کتاب به فروش می رسد.
خبرنامه، خبرنامه نشريات درون سازماني به عنوان يك رسانه در اغلب سازمان‌ها منتشر مي‌شوند. اين نشريات در قالب‌هاي «نشريه داخلي»، «بولتن»، «خبرنامه»، «پيك» و … و در شكل و شمايل‌هاي متفاوتي به چاپ مي‌رسند.
هدف نشريه داخلی روشن كردن افكار عمومي در سازمان و آگاهي دادن به اعضاء در خصوص اتفاقات و اخباري كه در آن روي مي‌دهد و سهيم كردن آنان در سرنوشت خودشان از طريق تبادل افكار و آراء در شكل يك سند مكتوب مي‌تواند هدف و كاركرد اصلي «نشريات داخلي» باشد.
خبرنامه، سند مكتوبي است كه در سازمان‌هاي دولتي يا غيردولتي در زمينه‌هاي اخبار سازمان، مسايل آموزشي، فني و تخصصي، فرهنگي و سياسي و نظاير آن (مرتبط با سياست‌ها و وظايف قانوني و در محدوده فعاليت‌هاي سازمان) منتشر و به منظور اطلاع‌رساني، ايجاد ارتباط و همگرايي فكري و عملي بين مسئولان سازمان و كاركنان و جلب نظر و همكاري طرفين بين اعضاي سازمان به صورت رایگان توزيع مي‌شود.
در سه قسمت از قوانین خاص وکالت یعنی در قانون وکالت ۱۳۱۵ ونظام نامه قانون وکالت ۱۳۱۶ و آیین نامه لایحه قانونی استقلال ۱۳۳۴ توبیخ با درج در مجله رسمی و مجله کانون به چشم می خورد.
در قانون وکالت ۱۳۱۵دو ماده ۱۶و۵۱ نام )مجله رسمی( آمده است. ماده ۱۶ قانون وکالت: (پس از انجام مقررات فوق اسم وکیل در مجله رسمی درج و در لوحه مخصوص ثبت و در اتاق محکمه نصب می شود.) و در ماده ۵۱ قانون وکالت مجازات درجه ۳ برای وکیل مشتکی عنه : توبیخ با درج در مجله رسمی ذکر شده است.
در نظامنامه قانون وکالت مصوب ۱۹ خرداد ماه ۱۳۱۶ نیز ماده ۵۳ آمده است: ( کمیسیون ترفیع نظر خود را باید منتهی تا آخر خرداد ماه به رئیس کل بازرسی و تشکیلات کتبا اشعار دارد اسامی مرفعین در مجله رسمی درج می شود.)
با مراجعه به مشروح مذاکرات قانون وکالت و همچنین قوانین دیگر مانند قانون تجارت به یقین خواهیم رسیدکه منظور از (مجله رسمی) ( روزنامه رسمی) است و مجله کانون در قوانین فوق مورد نظر نبوده است.
و اما در آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلا مصوب ۱۳۳۴ ماده ۷۶ مجازات درجه ۳ را به توبیخ با درج روزنامه رسمی و مجله کانون تغییر داده است و در ماده ۸۷ نیز چنین آمده است: (در صورتي كه نسبت به وكيلي به اتهام ارتكاب جنحه يا جنايت كيفر خواست صادر شود دادستان بايد رونوشت آن را به كانون بفرستد و از طرف كانون به دادگاه انتظامي وكلا رجوع مي‌شود و در صورتي كه دادگاه دلائل را قوي و ادامه وكالت وكيل را منافي با شئون وكالت تشخيص دهد حكم تعليق موقت او را صادر مي‌نمايد و حكم مزبور موقتاً قابل اجرا است و مفاد آن به دادگاهها ابلاغ مي‌شود و در مورد محكوميت قطعي وكيل به ارتكاب جنايت مطلقاً در مورد جنحه‌هائي كه به‌تشخيص دادگاه انتظامي وكلا ادامه وكالت منافي شئون وكالت است محروميت وكيل از شغل وكالت در روزنامه رسمي و مجله كانون آگهي و به‌ دادگاه ها ابلاغ مي‌شود.)
نتیجه
برخی از کانون های وکلای دادگستری کشور مانند کانون وکلای اصفهان و کانون وکلای البرز احکام محکومیت درجه ۳ را با درج در خبرنامه کانون متبوع به اجرا در می آورند که مجوز قانونی ندارد زیرا مجله کانون با خبرنامه تفاوت دارد. در این خبرنا مه ها با تاکید و درج تیتر : (نوع محکومیت: توبیخ با درج در مجله کانون وکلا ) اقدام به درج اسامی وکلای محکوم در خبرنامه کانون با ذکر پایه وکالت می نمایند. که درج آگهی وکیل مشتکی عنه پایه دو نیز چه در خبرنامه و چه در مجله محمل قانونی ندارد و می توانند صرفا با ذکر شماره پروانه وکالت اسامی را فقط در مجله کانون درج نمایند و طبق رویه آن کانون هایی که مجله ندارند آگهی خود را برای مجله کانون مرکز جهت اجرای حکم ارسال می کنند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *